ATHOS10RWHITE
Category: Weather Proof Speakers
Athos 10R White
Passive loudspeaker IP54
Suited for outdoor applications.
Out of stock
SKU:
ATHOS10RWHITE
Description
Passive loudspeaker.
Features
Features
- Suited for outdoor applications. IP 54.
- Made of polymer resistant to adverse climatic effects.
- Black or white colour.
- Bracket included.
Specifications
| Type | Pasivo |
| Low Impedance Power | 200W RMS |
| L100V Power | 60W |
| L70V Power | 30W |
| Nominal Impedance | 8 Ohm |
| LF Transducer | Woofer 10″, Bobina 2.5″ |
| HF Transducer | Driver 1″, diafragma de polÃmero |
| Sensitivity (1W @ 1m) | 98 dB |
| SPL Max | 127 dB |
| Coverage Angle (H x V) | 80º x 80º |
| Frequency Range | 80 Hz – 17 KHz (-10 dB), 90 Hz – 16.2 KHz (-6 dB) |
| Connections | Four poles stripped wire |
| Enclosure material | Polymer resistant to adverse climatic effects. |
| Grill | Steel, water proof fabric backing |
| Inserts / Rigging | Bracket included |
| Colour | Black or white |
| IP Protection | IP 54 |
Reviews (0)
Be the first to review “Athos 10R White” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
CLIMATE IP 6WHITE
SKU:
CLIMATEIP6WHITE
CLIMATEIP5WHITE
CLIMATEIP5WHITE
Durable 10 W Weatherproof Polycarbonate Wall Mount Speaker